16. Децембар 2017. 03:52:46 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Прилог за обнову храма Светог Спиридона чудотворца.  (Pročitano 1030 puta)
Mikica Levak
*
Van mreže Van mreže

Starost: 57

Kawasaki en 5oo Vulkan

« poslato: 06. Јул 2013. 01:42:00 »

У селу Горњи Лајковац, између Мионице и Дивчибара, налази се једина црква посвећена Светом Спиридону чудотворцу у Србији. Има једна у Трсту и једна  Русији. Отац Горан, овдашњи парох, кренуо је са местанима околних села да реновира цркву, која је дуго била запуштена и оштећена у земљотресу 1999 год. све док отац Горан није дошао у ову парохију. Ја сам први пут био у овој цркви пре неколико дана и затекао оца Горана и раднике на постављању нове кровне конструкције. Отац Горан је био пријатно изненађен доласком неког мотористе из Ваљева  у посети овој до скоро непознатој цркви, широј јавности. Рекао ми је, како би волео да  га посете и други мотораши и да проведе неко време у дружењу  са њему интересантним људима.
Ко може и жели да неким скромним прилогом помогне обнову храма Светог Спиридона у селу Горњи Лајковац ево жиро рачуна 160-150924-о3. Прилог за обнову храма Светог Спиридона. Црквена општина Брежје, епархија Ваљевска.
На мене је све оставило јак утисак и отац Горан и природа око цркве и извор и мала пећина поред извора.
Свети Спиридон је рођен на Кипру 270 год. Отац и мајка су му били сељаци, једноставни и простодушни, па су му једноставност и простодушност остале врлине до краја живота. Поклањао је и давао све што је имао и могао сиромашнима. Божјом силом је чинио велика чудеса, заустављао ток реке, васкрсао неколико мртваце, исцелио цара Константина од тешке болести. Превео много јеретика у православну веру. Био је видовит. Упокојио се господу 348 год. Његове мошти су на острву Крф и данас прослављају Бога многим чудесима.
Ево неколико слика о посети цркви Светог Спиридона.

Sačuvana

taze motoras
Mikica Levak
*
Van mreže Van mreže

Starost: 57

Kawasaki en 5oo Vulkan

« Odgovor #1 poslato: 06. Јул 2013. 01:43:14 »

Sačuvana

taze motoras
Mikica Levak
*